Złomuj samochód z rozwagą

Pozbycie się zdezelowanego auta, to „przedsięwzięcie”, które czeka wielu właścicieli samochodów. Proceder ten wiąże się z kilkoma formalnościami, których będziemy musieli dopełnić w stacji demontażu oraz urzędzie naszej gminy. Jak sprawnie i legalnie zezłomować pojazd? Gdzie udać się w tym celu? O czym należy pamiętać?

Choć zazwyczaj dążymy do sprzedaży auta, by zarobić na nim jak najwięcej i pozyskać fundusze na zakup nowego pojazdu, to jednak są sytuacje, gdy zmuszeni jesteśmy zezłomować samochód. Czasami wynika to z jego wieku i zużycia a czasem z uszkodzeń, np. w wyniku zdarzenia drogowego. I już właśnie ta sprawa jest pierwszą, którą należy rozważyć. Dlaczego?

Problemu nie ma, gdy auto jest na tyle sprawne, by dojechać nim do stacji demontażu pojazdów. W innym przypadku, warto poszukać takiej stacji, która dowóz samochodu lawetą gwarantuje nam bezpłatnie. Inaczej będziemy musieli za to zapłacić, a przecież nie chcemy narażać się na koszty, skoro pozbywamy się auta.

Ważne jest również to, żeby pojazd był w miarę kompletny. Jego waga nie może być mniejsza niż 90 proc. masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak tak się stanie, to stacja może (choć nie musi) naliczyć opłatę. Zazwyczaj jest to 1 złoty, za każdy brakujący kilogram. Z racji tego, że poszczególne elementy auta nie należą do lekkich, kwota ta może być dosyć spora. Ma to znaczenie o tyle, że za zezłomowanie nie otrzymamy wielkich pieniędzy. Maksymalna kwota oscyluje w granicach 400 złotych, a wyceny dokonują pracownicy stacji, do której oddajemy swój pojazd.

Przejdźmy teraz do wspominanych formalności. Przede wszystkim oddając auto do kasacji, musimy się osobiście stawić w stacji demontażu. Dotyczy to również współwłaściciela, jednak w tym przypadku możliwe jest również wystawienie przez niego specjalnego upoważnienia. Może być wtedy potrzebne poświadczenie notarialne, dlatego lepsza jest ta pierwsza opcja. Niezbędny będzie również dowód rejestracyjny oraz umowa kupna pojazdu. Oczywiście numer samochodu VIN koniecznie musi zgadzać się z tym widniejącym w dowodzie rejestracyjnym.

To jednak nie koniec formalności. Po oficjalnym zezłomowaniu musimy się jeszcze udać do Wydziału Komunikacji naszej gminy. Mamy na to 30 dni od otrzymania zaświadczenia od stacji demontażu pojazdów. Oprócz niego do urzędu należy zabrać ze sobą unieważnione dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz specjalnie przebite tablice rejestracyjne. To wszystko wymagane jest do złożenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu.

Należy pamiętać również o ubezpieczeniu. Jeśli OC opłacone mamy jeszcze na kilka miesięcy, to ubezpieczalnia powinna zwrócić nam te pieniądze. Leży to zatem wyłącznie w naszym interesie, bo przecież nikt nie będzie nam przypominał o tym, że należą się nam jakieś środki finansowe.

Złomowanie samochodu potrzebne jest przede wszystkim po to, by nie być obciążonym opłatami, jakie związane są z posiadaniem pojazdu. Niesprawne auto zajmuje ponadto sporo miejsca i niszczeje. Warto więc taką decyzję podjąć jak najszybciej i spróbować, o ile to jeszcze możliwe, zezłomować auto, kiedy będzie jeszcze na chodzie i przede wszystkim, gdy nie będzie wybrakowane, bo przecież to wiąże się z dodatkowymi kosztami. A chyba nikt nie chce wykosztować się na samochodzie, którego się pozbywa.

Ostatnią rzeczą, na którą trzeba uważać, to fałszywi złomiarze, którzy próbują wyłudzić pieniądze i zarobić na częściach. Dlatego najlepiej zwracać się do sprawdzonych i profesjonalnych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *