Więcej bagażu

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, mawiamy czasem. Nie inaczej jest z samochodami. Inne zalety i wady ma małolitrażowy samochód miejski, inne przestronne kombi. Ale nawet w największym z nich brakuje czasem miejsca.

Zawsze najbardziej irytujące są tego rodzaju sytuacje, kiedy tego miejsca brakuje naprawdę niedużo. Objętość bagażnika, może pół. I co wtedy? Można wziąć przyczepkę, tylko po co wozić w dużej mierze powietrze, jednocześnie spalając więcej paliwa za sprawą oporu tegoż powietrza i musząc przy każdym manewrze pamiętać, że prowadzimy tym razem większy zestaw?

Jeśli więc nie chcemy wydłużać naszego pojazdu, pozostaje nam pójść w górę i wykorzystać przestrzeń nad nim. Większość samochodów osobowych jest do tego celu przystosowana za sprawą na przykład relingów dachowych, do których pozostaje nam dokupić belki poprzeczne, do których zamocujemy właściwy ładunek. Z reguły jest to produkt dość uniwersalny, umożliwiający dopasowanie do konkretnego pojazdu – nie znaczy to jednak, że każdy zestaw będzie na pewno pasował do każdego dachu – po za walorami praktycznymi, relingi projektuje się również z myślą o tym, by po prostu dobrze wyglądały, toteż ich wysokość i inne wymiary są różne i do tego musimy dobrać nasze belki. Zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania potwierdzoną stosownym certyfikatem – wydaje się, że to nie jest skomplikowana rzecz i nie da się tego zepsuć, jednak nie trzeba chyba nikogo przekonywać jakie zagrożenie niesie nieskutecznie zamocowany ładunek znacznych rozmiarów. Sposób wykonania i kształt belek ma też znaczenie w kwestii oporu powietrza. Co gdy relingów nie ma? Zazwyczaj mamy chociaż listwy bądź rynienki montażowe. Tu wachlarz możliwości w doborze produktu jest zwykle dużo węższy i wybrany przez nas zestaw po prostu musi pasować do tego modelu.

Mając belki możemy na nich zamontować większe przedmioty, albo duży box bagażowy, który bez trudu pomieści drobniejsze rzeczy. Pojemność takiego kufra może sięgać nawet 500 litrów, wybierając go zwróćmy uwagę także na sposób otwierania i wszelkie inne cechy decydujące o jego funkcjonalności.

Rozwiązanie tego rodzaju jest niezwykle praktyczne, a przy tym proste – pamiętać jednak należy o pewnych ograniczeniach, choćby o tym, by pojazdem rozbudowanym o tego typu rozwiązanie nie przekraczać prędkości 130 km/h z oczywistej przyczyny – pomimo tego, że boxy projektuje się w możliwie aerodynamiczny sposób, ich montaż i tak będzie musiał opierać się w czasie jazdy poważnym siłom. Pamiętajmy także, że ciężki bagaż w tym miejscu zmienia środek ciężkości naszego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *