Przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby kojarzą się przede wszystkim z wizualnymi zmianami w naszym samochodzie, jednak ich zastosowanie wiąże się głównie z zaletami natury bardziej użytkowej, niż estetycznej. Dlaczego warto zamontować je w naszym aucie?

Przyciemniane szyby cieszą się od wielu lat sporą popularnością. Spore grono kierowców jest zdania, że samochód wygląda wtedy bardziej atrakcyjnie. To wszystko zależy oczywiście od modelu auta, bo nie każde jest przeznaczone do tego, by zamontować w nim ciemniejsze szyby. Większości z nich dodaje jednak klimatu, charakteru, przez co bardziej podobają się nie tylko właścicielowi pojazdu, ale również innym osobom.

Jednak przekonać do takiego „zabiegu” na aucie powinny nas przede wszystkim zalety natury technicznej i użytkowej, które realnie wpływają na komfort naszej jazdy oraz bezpieczeństwo. A obie te rzeczy są przecież niezwykle istotne i powinniśmy zwracać na nie szczególną uwagę.

O przydatności przyciemnianych szyb możemy dobitnie przekonać się podczas lata, gdy do Polski napływa równikowe powietrze, a wysokie temperatury dają się we znaki niemal wszystkim. Chyba nie ma takich osób, które z przyjemnością wchodzą do nagrzanego samochodu, gdzie właściwie nie ma czym oddychać. Tymczasem specjalna folia na szybie może zmniejszyć proces nagrzewania się wnętrza pojazdu nawet o ponad 60 proc. Taka redukcja temperatury to ogromna ulga. Jednocześnie wysokiej jakości folie, które posiadają atesty, uchronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV, które „atakuje” nas podczas podróży. A wpływ UV na naszą skórę jest bardzo negatywny: poczynając od oparzeń słonecznych, poprzez fotostarzenie skóry, aż po zmiany nowotworowe. Pamiętajmy, że przed promieniowaniem winniśmy chronić się również w czasie podróży. Warto ponadto podkreślić, że folia pozwoli nam zapobiec oślepieniom podczas jazdy. Przyciemniane szyby dają wielką ulgę w lecie, ale nie są bezużyteczne również zimą. Wówczas samochód wolniej będzie oddawać ciepło.

Taki „zabieg” w naszym aucie zwiększy również bezpieczeństwo. Po pierwsze, zastosowanie szyby po prostu ją wzmocni. Dodatkowa warstwa ochronna zwiększa wytrzymałość, a również zapobiega dostaniu się odłamków szkła do wnętrza pojazdu, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji. Folia chroni również szybę przed zadrapaniami, piaskiem czy też innymi zniszczeniami.

Przyciemniane szyby pozwolą nam ponadto „ukryć” pewne rzeczy znajdujące w samochodzie, co może zniechęcić potencjalnego złodzieja do włamania. Zwiększymy też nasze poczucie prywatności, nie obawiając się, że zostawiliśmy coś niepożądanego na tylnej kanapie.

Zasadniczo wyróżniamy dwa sposoby przyciemniania szyb. Pierwszy to foliowanie, czyli nałożenie specjalnej warstwy. Jest to proces dosyć szybki i tani, ale z drugiej strony mniej trwały od piecowego przyciemniania. Zaletą jest natomiast to, że folię możemy po prostu zdjąć z szyby, gdy uznamy, że nie jest nam już potrzebna.

Z kolei wspomniane już piecowe przyciemnianie to proces znacznie dłuższy, nieco droższy, ale na pewno dający trwalsze efekty. Polega ona na nałożeniu określonej warstwy tlenków tytanu oraz wygrzaniu szyby w odpowiedniej temperaturze i przez określony czas w piecu technologicznym.

Wybór oczywiście należy do nas samych, ale zalety wynikające z przyciemnianych szyb (mając na myśli zarówno te estetyczne, jak i użytkowe) powinny przekonać niejednego kierowcę. Pamiętajmy również o normach prawnych. O ile tylne szyby przyciemniać możemy bez ograniczeń, to czołowa musi przepuszczać minimum 75 proc. światła, zaś przednie boczne minimum 70 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *