Odpowiednie opony 

O tym, jak ważne są odpowiednio dobrane i niezużyte opony, powinien wiedzieć każdy. Łatwo się o tym przekonać na przykład mając okazję wypróbować zimą na ubitym śniegu samochód terenowy ze stałym napędem na oba mosty, ale bez zimowych opon na kołach. Wówczas okazuje się, że na nic nam ten napęd, gdy nie mamy przyczepności pozwalającej w pełni wykorzystać jego zalety.

Ale życie bardzo rzadko przynosi nam okazje, by takie ważne rzeczy móc dostrzec tak wyraźnie. Często to kwestia, jak się wydaje, drobnych różnic, które w sytuacji wymagającej nagłego manewru albo w trudnych warunkach mogą nagle okazać się ogromne i zdecydować o życiu lub śmierci. Najlepiej nie przekonywać się o tym na własnej skórze. 

Wymiana opon to jedna z ważniejszych czynności eksploatacyjnych mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Lepiej nie czekać z tym do momentu, kiedy nasze opony są w stanie, który już „na oko” można określić jako nieakceptowalny, albo kiedy na suchej drodze czujemy, że w zakręcie albo na rondzie trochę nam się „płynie”. Kiedy zatem zmienić opony w swoim samochodzie? By udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie, trzeba ustalić szereg informacji. Obejrzyjmy nasze opony. Pierwsza sprawa to to, czy nasze opony są w ogóle właściwie dobrane do rodzaju pojazdu. Jeśli co do tego nie mamy wątpliwości, możemy zająć się ich stanem, który może powiedzieć nam dużo więcej niż tylko to, czy powinniśmy je zmienić – wszelkie nierównomierne zużycie może być symptomem tego, że mamy problemy z zawieszeniem (ewentualnie nieprawidłowym ciśnieniem). Z użycia dyskwalifikują oponę także poważne miejscowe mechaniczne uszkodzenia, do jakich mogło dość na przykład przy niekontrolowanym najechaniu na krawężnik, czy spotkaniu z inną przeszkodą. Opona jest cała, bieżnik jest równomierny, wszystko wygląda dobrze? Sprawdźmy jak wysoki jest bieżnik. Jeśli jest niższy niż 1,6 mm, opona nie nadaje się do użytku. Ale, jeśli chodzi o stopień zużycia, to nie wszystko – większość z nas dobrze wie, że na kołach jednej osi nie mogą znajdować się różne opony. Ale pamiętajmy też o tym, że nawet jeśli są takiego samego typu, różnica w głębokości głównych kanałów we wzorze nie może przekraczać 5 mm. Jeśli dotąd nic nie wzbudziło naszych podejrzeń, zastanówmy się, czy nasze opony nie są zbyt stare. Wśród producentów i specjalistów nie ma zgody co do tego, po jakim czasie od wyprodukowania można używać opon – jedni uważają, że górna granica to 10 lat, inni, że nie ma to znaczenia, pod warunkiem prawidłowego przechowywania. Przyjrzyjmy się gumie. Jeśli wiemy, że opona ma swoje lata i widzimy już oznaki starzenia, spękania itp. – lepiej zdecydujmy się na wymianę.  

Stwierdziliśmy, że nasz pojazd potrzebuje nowych opon. Jak je wybrać? Z pewnością nie warto oszczędzać, a ponadto warto czytać etykiety informujące nas o poziomie głośności, oporach toczenia i zachowaniu na mokrej nawierzchni. Pamiętajmy, że z reguły nie jest możliwe, by wszystkie te parametry były bardzo dobre – albo niskie opory, albo dobra przyczepność. Jeżeli wymieniamy opony po sezonie, bezwzględnie potrzebujemy opon na wszystkie koła, jeżeli zamieniamy zużyte, nic się nie stanie, jeśli kupimy tylko dwie (pod warunkiem że pozostałe dwie jeszcze do czegoś się nadają). Wówczas pamiętajmy o tym, aby lepsze opony znalazły się na tylnych kołach, aby uniknąć podsterowności – pod warunkiem, że to nie pojazd z napędem na wszystkie koła. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *