Klimatyzacja samochodowa – twój „must have”!

Po co nam klimatyzacja w samochodzie i dlaczego jej popsucie czy awaria to dla kierowcy totalny kataklizm? Przede wszystkim jej poprawne działanie służy do obniżenia temperatury powietrza we wnętrzu i utrzymania go na odpowiednim poziomie. W dzisiejszych czasach klimatyzacja to standard w każdym aucie, który ma wpływ również na bezpieczeństwo.
By zachować jasność umysłu i skupienie za kierownicą w trakcie największego upału jest ona niezbędna. Dzięki niej jedziemy odprężeni, skoncentrowani, a szybkość reakcji się skraca. Popularnie zwana przez niektórych „klima” udowadnia swoje zalety nie tylko latem , ale także podczas innych pór roku, między innymi zapobiega parowaniu szyb zimą. Pomimo prostoty działania jej systemu, warto pamiętać, że za tym wszystkim kryje się skomplikowany układ techniczny, który wymaga profesjonalnych warsztatów, mogących go skontrolować i poddać obsłudze technicznej. W przypadku, gdy będziemy weryfikowali działanie naszej klimatyzacji zbyt rzadko, możemy nie uniknąć drogich napraw i problemów ze zdrowiem, będących skutkiem nieodpowiedniego serwisowania.

Regularne serwisowanie to podstawa

Wbrew obiegowym opiniom instalacja klimatyzacyjna nie jest bezobsługowa. Przez węże i ich złączenia, jak również poprzez uszczelniacze w kompresorach klimatyzacji, może ubyć rocznie- w drodze „naturalnego parowania” aż do 15 proc. środka chłodzącego. Ma to spore znaczenie w przypadku wydajności chłodzenia. Jeżeli zaś procent ubytku jest jeszcze wyższy, mamy wtedy do czynienia z nieszczelnością układu, którą należy zdiagnozować, a następnie usunąć.

Zaoszczędź pieniądze!

Regularna konserwacja klimatyzacji pomaga przede wszystkim zaoszczędzić. Olej, który znajduje się w środkach chłodzących smaruje sprężarkę klimatyzacji. Brak tego środka stwarza ryzyko niedostatecznego smarowania sprężarki, co może mieć finał nawet w całkowitej awarii tego zespołu oraz wiązać się z wysokimi kosztami naprawy- rzędu kilku tysięcy złotych. Ponad to niedobór środka chłodzącego powoduje dodatkowe zużycie paliwa, ponieważ sprężarka musi pracować często dłużej, by odpowiednio ochłodzić wnętrze.

Korzyści dla Twojego zdrowia

Filtr pyłkowy instalacji w naszym samochodzie bardzo ciężko pracuje, między innymi odfiltrowuje z powietrza pył, zarodniki, kurz i inne zanieczyszczenia (maksymalnie do 3 tys. metrów sześciennych na godzinę). Powinniśmy mieć świadomość i wyobraźnię, że po roku jest on już tak „nasycony”, że wymiana jest niezbędna. Niestety źle konserwowane instalacje powodują jeszcze większe niebezpieczeństwa. Parownik (część klimatyzacji i wentylacji), który znajduje się pod deską rozdzielczą (w ciemnym miejscu), jest dla bakterii i grzybów idealną przestrzenią do rozmnażania i życia. Zarazki te dostają się dalej przez system wentylacji, do wnętrza samochodu. U osób wrażliwych, cierpiących na różnego rodzaju alergie może to powodować kichanie, łzawienie oczu lub kaszel. Dlatego też specjaliści ostrzegają, by nie czekać z konserwacją klimatyzacji do momentu, gdy nieprzyjemny zapach przypomni nam o zagrożeniu dla zdrowia i zmusi do działania. Regularna dezynfekcja parownika usunie tą bolączkę bezpowrotnie. Zarazki są trwale usuwane, a klimatyzacja nie budzi już żadnych wątpliwości co do swojej higieny.

Korzyści dla Twojego bezpieczeństwa

W przypadku, gdy w aucie jest wysoka temperatura organizm ludzki ulega przegrzaniu i zmęczeniu. Te czynniki powodują wzrost prawdopodobieństwa spowodowania wypadku na drodze. Środkiem zaradczym są instalacje klimatyzacyjne, które w odpowiedni sposób ochłodzą wnętrze pojazdu. Bezpieczeństwo jednak będzie zapewnione tylko wtedy, gdy instalacja będzie pracowała nienagannie. Wymaga to regularnych konserwacji i monitoringu. Tak samo postępujmy zimą – by móc korzystać z dobrodziejstwa klimatyzacji, jako środka do odparowywania szyb. Pamiętajmy, by serwisować klimatyzację co najmniej raz do roku przed sezonem letnim. W skład tych czynności wchodzi: sprawdzenie ilości czynnika chłodniczego, sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów składających się na układ klimatyzacyjny, sprawdzenie szczelności układu i jego dezynfekcja wraz z wymianą filtra pyłkowego. Koszt takiego przeglądu wynosi pomiędzy 250-350 zł, ale warto – jest on gwarantem naszego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *